Když chce startup získat finance, musí přemýšlet jako investor

Na trhu je hodně peněz. Ale nikdo je z okna nevyhodí. Když chce startup zaujmout investora, musí mít plán, jak postavit stomilionovou firmu. Nebo lépe, miliardovou. A hodně pomůže, když pochopí, jak investor přemýšlí.

Pochopte, jak uvažuje investor

Představte si, že jste investor, který se rozhodl investovat 1 milion eur do startu-pů v samotném začátku jejich podnikání. Jelikož každá taková investice je velké riziko, musí mít obrovský potenciální výnos. Jinak by to nedávalo smysl.

Své finance bude chtít investor zpátky do 5 let. A bude cílit na 3násobnou návratnost (možná víc, možné méně, možná dříve, možná později, ale rozhodně se při takovém riziku nespokojí s výnosem 10 % p.a.). Zkusí diverzifikovat riziko a investovat do 10 firem. Do každé vloží průměrně 100 000 eur za podíl 10 %. Business je ale vratký a je pravděpodobné, že 7 z 10 firem zkrachuje. 

 

Co přinesou další investiční kola

Investorovi zůstávají už jeno 3 nadějné startupy. Jedna z těchto firem bude znamenat dílčí úspěch a investor svůj podíl prodá za 3násobek vkladu, tedy za 300 000 eur. To mu ale nedává velký důvod k oslavám.

Z portfolia zbývají 2 firmy a podíl v nich musí prodat dohromady za 2,7 mil. eur, aby dosáhl na cílenou návratnost. Oběma firmám se daří, proběhnou další investiční kola a původní podíl investora se naředí na 5 % v každé z nich. Těch 5 % musí mít hodnotu 1,35 mil. eur. Takže firma se musí prodat za 27 mil eur. To je víc, než půl miliardy korun. 

Investor musí věřit, že takovou hodnotu (nebo lépe mnohem větší) bude mít každá z firem, ve kterých si koupí akcie. Jinak nedává ekonomický smysl do nich investovat.

 

Jak může vypadat investování do startupů 

Kdyz-chce-startup-ziskat-finance-musi-premyslet-jako-investor

 

Chcete získat pro svůj startup investici?

Tak si to zopakujme. Když hledám investora, musím mít nápad, který má hodnotu pár miliard. A tým, kterému investor uvěří, že z toho vymáčkne aspoň půl miliardy. Jen tak si koupí pár procent akcií firmy za miliony korun. Protože peníze z okna nevyhazuje nikdo. Obzvlášť ne businessman, který se rozhoduje, jak nejlépe investovat peníze.

Až budete přemýšlet nad tím, jak se lépe připravit na setkání s investorem, v xPORTU Vám s tím pomůžeme. Domluvme se na termínu a stavte se!

Jakub Stránský

© 2000 - 2019 University of Economics in Prague